7 грудня 1900 р., у день святої великомучениці Катерини, Бог подарував світу Катерину Василівну Білокур – художницю, яка свої полотна щедро засівала мальвами, калиною, жоржинами, барвінком, крученими паничами, ромашками, чорнобривцями, соняшниками, колоссям жита, пшениці, нагідками, польовими квітами рідної землі. Вона залишила по собі картини – квіти-діти, які дивують, хвилюють, вражають усіх, кому пощастило побачити їх у музеях країни.
Розпочалася арт-година словами визначного письменника О. Гончара з його книги «Письменницькі роздуми», де в статті «Чарівниця» говориться:

На ці та ще багато інших питань ми спробували знайти відповіді на сьогоднішньому заході.
Село з його правічним ритмом і впорядкованістю, прикметами й розмаїттям барв, плоди й трави, квіти й зілля були найприроднішим тлом і стимулом бажання творити; тут усе надихало художницю. Але атмосфера була майже ворожа – рідня її засуджувала, бо ж треба з ранку до ночі поратися по господарству, а яка вже робітниця з «блаженної» та «одержимої».

Пізніше, в 1940 р., почувши по раді пісню «Чи я в лузі не калина була» у виконанні О. Петрусенко, написала співачці листа, додавши до нього намальовану на шматку полотна калину. Цей малюнок дуже вразив Петрусенко.
40-50 роки пом’якшили її випробування та стали врожайними у творчій долі.

А жити мусила серед людей, які її не розуміли. Усе життя лишалась при старій хворій матері, яку пережила лише на тиждень. Померла Катерина Білокур 10 червня 1961 р.
Небіж Іван, син рідного брата, став скульптором і є автором уславленого пам’ятника біля її хати (тепер Музей-садиба К. Білокур).
Але сьогодні її квітка-душа, мабуть, тішиться на Небесах: їй присвячено книжки, документальні й художній фільми, виставу в столичному театрі («Дві квітки кольору індиго»), а головне – її картини у музеях, на численних іменних виставках заворожують глядачів.
Учасники заходу із зацікавленістю переглянули мультимедійну презентацію картин художниці та ознайомились з виставкою «Квітка-душа у рамці трагічних реалій», яка була підготовлена бібліотекою.
А вірші Г. Чубач «Діти К. Білокур» та пісня «Квітка-душа» у виконанні Н. Матвієнко, які звучали під час заходу, створили неповторну атмосферу і допомогли занурили присутніх в прекрасний світ художниці, чия творчість відноситься до найкращих досягнень української культури.
А вірші Г. Чубач «Діти К. Білокур» та пісня «Квітка-душа» у виконанні Н. Матвієнко, які звучали під час заходу, створили неповторну атмосферу і допомогли занурили присутніх в прекрасний світ художниці, чия творчість відноситься до найкращих досягнень української культури.
Дякуємо Вам за увагу до публікацій нашого блогу.
Будемо щасливі бачити Вас в числі постійних читачів (сайдбар членів блогу ліворуч).
Немає коментарів:
Дописати коментар