«Пробудження і витворення історичної свідомості, усвідомлення та показ історичного буття нації – це головні завдання національного виховання – це використання культурних цінностей нації, створення і підготовлення ґрунту, на якому ті цінності могли би примножуватись».
Микола Євшан
Особливості костюма є важливим джерелом вивчення етнічної історії населення, його соціально-класової структури, естетичних поглядів та уявлень.
Характерною рисою традиційного українського вбрання є його декоративна мальовничість, яка відбиває розвиток ремесел, високу культуру виробництва матеріалів для одягу, створення різноманітних його форм, володіння багатьма видами і техніками спорядження та декорування.
В українському народному костюмі втілилася історична доля народу, його культура і традиції. Національний одяг зберігає в собі особливості різних культурних епох, тому він є одним з найважливіших історичних джерел вивчення культурних особливостей українського народу.
Жіночий одяг
Більше фото ТУТ |
Наступний обов’язків елемент – запаска. Поверх запаски одягають попередницю – поясний жіночий одяг, пошитий з декоративної тканини з мереживом, обшитий шнурком.
Плахта – верхня спідниця, кольорова (чи картата), вишита гладдю, краї її по боках розходяться. Кептарик (киптарик, камізелька) – це безрукавка, яка у кожному регіоні мала свої особливості (матеріал, вишивку чи інше оздоблення, назву).
Спідницю шиють з білого домотканого полотна, знизу її пришивають мереживо. Це нижній одяг до кофти, під плахту чи запаску. Намисто (коралі, силянка, дробинка, зґарда) – нашийна жіноча прикраса у шість ниток.
Жіноче взуття – традиційні червоні (святкові) та чорні (буденні) чобітки, черевики; постоли, личаки.
Чоловічий одяг
Поверх сорочки одягався жупан (кунтуш). До верхнього чоловічого одягу належить також штани (гачі), свита, кирея, кожух, корзно (плащ), кептар. Чоловіче взуття – чоботи, постоли (стягнений мотузком шматок сиром’якої шкіри), личаки (плетні з лика).
Пояси, які носили чоловіки, були шовкові, вовняні та бавовняні. Були колись в Україні ще й старовинні чумацькі череси. Чоловічі головні убори – шапка, кучма, бриль, кашкет, картуз, капелюх.
Всі учасники програми мали змогу не тільки дізнатись про різні техніки оздоблення національного вбрання, а й потримати в руках зразки вишивок і навіть спробувати виконати окремі елементи.
Завершився захід інсценуванням за темою, читанням віршів і невгаваючими запитаннями маленьких гостей:
«А що ж буде наступного разу?!»))
«А що ж буде наступного разу?!»))
Дякуємо Вам за увагу до публікацій нашого блогу. Будемо щасливі бачити Вас в числі постійних читачів (сайдбар членів блогу ліворуч).
Немає коментарів:
Дописати коментар