Напередодні Всесвітнього дня океанів, яке відзначається 8 червня, наша бібліотека підготувала для всіх любителів морських глибин подорож до океану.
Мета Всесвітнього дня океанів – бути хоч якось задіяним у збереженні найважливіших водних ресурсів та їх мешканців. Пірнувши з головою у водний світ, треба пам’ятати: ми тут гості, а у гостях людина поводить себе виховано. Бо, гарна мушля може бути чиєюсь домівкою, а тендітна медуза може стати найотрутнішою в світі, якщо бути необережним. Тому, будьмо чемними!
Є дуже цікава інформація: всім відомий факт, що більше 70 % поверхні Землі покрито Світовим океаном, це майже 2/3 площі її поверхні. Але, вченим більше відомо про поверхню Місяця, який знаходиться від Землі на відстані 384 000 км, ніж досліджено глибини океану. На Землі чотири океани: Північно-Льодовитий, Атлантичний, Індійський та Тихий.
Світовий океан має великий вплив на клімат Землі та живу природу. Водорості та інші рослини океану виділяють у повітря половину кисню, що надходить у атмосферу нашої планети. А вище згадані медузи – є одними з дуже не багатьох істот, які можуть пристосовуватися до океанських мертвих зон, де мало кисню і багато забруднення. Також, океан зберігає тепло планети і впливає на температуру моря і суші.
Хоча океани досліджені мало, все ж таки існують цікаві факти. Так, на дні океанів є справжні річки, тобто, випадки так званого «холодного просочування». Метан, сірководень та інші вуглеводні просочуються через тріщини на дні, змішуються з морською водою, а потім, подібно до річок, неспішно рухаються. Таке унікальне явище зафіксоване в Японському жолобі, де океанічна земна кора занурюється під материкову.
Окрім підводних річок, в океані існують підводні водоспади. Але, безумовно, вони не такі, як гірські. Ефект водоспаду в океанських глибинах створюється за рахунок багатьох чинників: сильних підводних течій, різниці в температурі й солоності різних ділянок океану, складного рельєфу дна, утвореного кораловими рифами, намивом піску та відкладенням мулу. Все це утворює вигляд спадаючих бурхливих потоків води.
Найбільшою рибою Світового океану є китова акула. На глибині понад 1000 метрів від поверхні океану, куди не проникає світло і де мало їжі, мешкають химерні риби, які мають не дуже привабливий, а більш страхітливий вигляд. Плавають вони повільно, за здобиччю не женуться, щоб зберегти енергію, а просто чекають чи заманюють її за допомогою спеціальної «вудки».
Восьминіг та рибка власноруч
Для рибок: CD-диск, папір, клей. Різноманітність живої природи надихає нас на фантазію, тому наші творіння мають всі шанси бути неповторними!
У глибинах Світового океану таїться надзвичайний та загадковий світ, практично невідомий людям – унікальні рослини, морські тварини. Та, на жаль, з кожним днем не встигаючи дослідити океани, зникають види риб. Тому, мета суспільства, мінімізувати і ліквідувати закислення океанів, бо океани поглинають вуглецеві викиди в результаті спалювання вугілля, нафти та газу. Вчені стверджують, що останні дослідження є попередженням того, що людство ризикує зіткнутися з потенційним «екологічним колапсом», пов’язаним з океанами.
Тож, будемо свідомими і бережемо природне надбання для нас самих і майбутніх поколінь!
Дякуємо Вам за увагу до публікацій нашого блогу! Долучайтесь до нас у соціальних мережах! Будемо щасливі бачити Вас також серед постійних читачів (сайдбар членів блогу ліворуч).
Немає коментарів:
Дописати коментар