У березні цього року минуло 160 років з дня народження видатного художника Михайла Олександровича Врубеля.
Так склалося, що найважливіші роки його становлення припали на перебування в Україні. Точніше, в Києві. Заради Києва і того, що з ним було пов’язано – натхнення величним візантійським мистецтвом, пошуки власного героя, історія кохання – він полишає омріяну Петербурзьку Академію мистецтв. Його «академією» став Київ.
Народився художник в Омську в родині генерала юридичної служби, якого служба кидала з одного місця в інше. В дитячі роки він встиг помандрувати країною. Гімназію Михайло закінчував, до речі, з золотою медаллю, в Одесі. Потім юридичний факультет Петербурзького університету, робота за фахом у військо-судовому відомстві (спроба йти слідами батька) і, несподівано для багатьох, з осені 1880 року – Академія мистецтв.
Після чотирьох років навчання змінюється життя художника: на запрошення професора А. Прахова – знавця і любителя старовини, який вивчав і відроджував пам’ятки давньоруського мистецтва, – він приїздить до Києва для проведення реставраційних робіт.
Приїзд до Києва відкриває новий, київський період (1884-1888) у творчості М. Врубеля. Тут він знайомиться із зовсім іншим світом ідей та форм: його оточує старовина, він насолоджується красою й різноликістю фресок і мозаїк.
Як одержимий працює в Кирилівському храмі ХІІ ст.; на місці старої фрески пише «Зішестя св. Духа на апостолів», «Пророк Мойсей», «Надгробний плач».
У Кирилівській церкві Врубель оновив сто п’ятдесят фрагментів древніх фресок і написав чотири нові композиції на місці втрачених. Окрім фресок, створив чотири ікони, які привіз уже готовими з Венеції, де вивчав італійське мистецтво.
У Врубеля були всі підстави братися за розпис у Володимирському соборі, адже його талант монументаліста дивував спеціалістів і меценатів.
Отож, протягом двох років він створює серію блискучих начерків і ескізів, але обставини склалися інакше… на своє лихо художник трепетно і безнадійно закохався у дружину свого благодійника – Емілію Прахову: дарував їй свої роботи, писав з неї Богоматір, втіливши у цьому образі стільки почутів, скільки могло вмістити його серце.
Переїзд до Італії (у Венецію, 1885 р.) був для Врубеля дуже плідним. Тут він пише чотири ікони для іконостасу Кирилівської церкви: «Богоматір з немовлям», «Ісус Христос», «Св. Афанасій», «Св. Кирило». В цих образах зустрічаємо багато автобіографічного: в образі Богоматері відчувається сильний вплив душевних почуттів, в ангелах є риси Демона, а голова пророка – автопортретна.
15 лютого 1906 року російська Академія мистецтв вперше в своїй історії надала звання академіка живопису – диплом № 488 – вихованцеві, який не мав документа про закінчення навчального курсу. Ним був Михайло Врубель.
Він приїхав до Києва влітку 1884 року ще «учнем», а виїхав восени 1889-го художником, рівним великим майстрам улюбленого ним Відродження. Хоча сам він навряд чи це усвідомлював.
Цим заходом бібліотека розпочала цикл заходів, присвячених Дню Києва.
Немає коментарів:
Дописати коментар