До Міжнародного Дня філолога, який щорічно відзначається 25 травня, бібліотекар нашої бібліотеки Марина Жученко підготувала філологічний експрес.
«Птицю пізнають по пір’ю, а людину по мові» – так красномовно говорить українське прислів’я про значимість людської мови та спілкування. Уміння точно і дотепно висловлюватися – важливий чинник комунікаційної та життєвої ефективності. Нам звично, що доросла людина вміє красиво говорити, міркувати, розуміти культуру інших народів. Та це не вроджена здатність, цьому необхідно вчитися щодня, а для удосконалення мови – вчитися протягом усього життя.
І сьогодні, 25 травня в Україні відзначають – День філолога. Філологія – одна з найцікавіших наук, яка вивчає культурну спадщину народу, виражену як в літературній творчості, так і в мовній культурі.
Трохи історії: термін «філологія» з’явився в кінці ІІ – на початку І ст. до н.е. У перекладі з грецької мови означає «любов до слова». З розвитком філології як науки, розвивались перші філологічні професії: вчитель словесності, бібліотекарі, перекладачі, тлумачі текстів. Тому, День філолога – це свято не тільки для тих, хто зробив цю науку покликанням, родом занять, професією. Але й фахівців, які також плекають любов до слова, читання, писемності. Це сучасні лінгвісти та письменники, вчителі та викладачі в галузі мови, бібліотекарі та перекладачі, сценаристи та спічрайтери. Отож, наша головна мета та обов’язок – бути на варті наших культурних і духовних цінностей, берегти та примножувати ці багатства для нащадків, не дозволяючи неуцтву проникати і пускати своє коріння у наше життя.
До вашої уваги пропонуємо філологічний експрес!
Приємної подорожі!
А чи знаєте ви, що…
🚂«Абсурд» у перекладі з латинської мови означає «від глухого».
🚂 «Фудзіяма» у перекладі з японської означає «крута гора».
🚂 До XIV століття на Русі всі непристойні слова називалися « безглуздими дієсловами».
🚂У алфавіті кхмерів - 72 букви, а у Гавайському – 12, а в алфавіті тубільців острова Бугенвіль всього 11 букв.
🚂 Штучна міжнародна мова есперанто була створена у 1887 році варшавським лікарем Л. Заменгофом.
🚂 Латинська назва Міккі-Маус – Мікаел Міскулус.
🚂 В ООН існує тільки шість офіційних мов: англійська, французька, арабська, китайська, російська та іспанська.
🚂 «Ермітаж» в перекладі з французької означає «місце усамітнення».
🚂 У Стародавньому Єгипті абрикос називали «сонячним яйцем».
🚂Найдовшим словом в українській мові є назва одного з пестицидів «дихлордифенілтрихлорметилметан». В ньому міститься 30 літер.
🚂 Найбільше перекладений літературний твір – «Заповіт» Т. Г. Шевченка. Його переклали на 147 мов народів світу.
Про просту та правильну мову: бездоганна, жива, доступна, вчена, звичайна, легка, зрозуміла, зразкова, народна, людська, натуральна, невимушена, побутова, повсякденна, проста, природна, розмовна, точна, чиста, щоденна, чітка, ясна.
А для батьків з дітками буде цікаво дізнатися значення назви місяців. Отож!
СІЧЕНЬ – назва походить від слова «січа». У давнину в цей час починали розчищати ділянки землі від корчів, щоб весною їх засіяти. Тому, цей промисел називали січа.
ЛЮТИЙ – цей місяць має люту вдачу: пронизливі сніговії, колючі морози, вітри й перемети.
БЕРЕЗЕНЬ – у цей місяць робили заготівлю березового попелу, що використовувався для виготовлення скла. Ця назва закріпилася у середині ХІХ століття, а в народі мав назву: крапельник, протальник, полютий, красовик.
КВІТЕНЬ – саме в цей час вся земля починає квітнути. Народні назви були такими: краснець, лукавець, дзюрчальник, апріль, що з латинської мови означає «сонячний».
ТРАВЕНЬ – у народі його називали: пісенник, місяць-громовик, травник.
ЧЕРВЕНЬ – назва походить від слова «червець». Саме в цей час з’являється комаха червець (кошеніль), з якої добували червону фарбу (кармін), якою фарбували давньоруські стяги.
ЛИПЕНЬ – назва походить від слова липець (липовий мед). На цей час припадає період основного медозбору. В народі іноді називали: білець (час, коли відбілювали полотно), грозовик, дощовик.
СЕРПЕНЬ – походить від слова «серп» і це не дивно. Бо це знаряддя праці, яким жали зернові. Інші назви: густар, хлібочол, жнивець, городник, спасівець, барильник.
ВЕРЕСЕНЬ – назва прийшла з Полісся. У цей період цвіте верес – цінна медоносна рослина.
Цей місяць також був: ревуном, бабським літом, заревом.
ЖОВТЕНЬ – час жовтіння листя. Місяць має цю назву ще з часів Київської Русі. В народі його називали: весільник, хмурень, грязень, зазимник.
ЛИСТОПАД – назва прийшла із західноукраїнських земель. У цей час опадає листя, листопадник.
ГРУДЕНЬ – від слова груддя. Після осінніх дощів розтоптані возами грунтівки замерзали. По таких дорогах їздити було важко – заважали замерзлі грудки. В давньоруські часи цей місяць називали студень.
Абетка побажань для всієї філологічної родини: творчої активності, гумору іскристого, енергії невичерпної, наснаги професійної, посмішки відкритої, теплоти родинної, фантазії бурхливої,успіху великого!
Зі світом!
Зі світом!
Дякуємо Вам за увагу до публікацій нашого блогу! Долучайтесь до нас у соціальних мережах! Будемо щасливі бачити Вас також серед постійних читачів (сайдбар членів блогу ліворуч).
Немає коментарів:
Дописати коментар